Цензура літератури у 2020му? 🤐

 

Фото: Радіо Свобода

Особи, що активно слідкують за «книжковими» новинами певно здогадуються про що йтиме мова. Книга журналіста й історика Вахтанга Кіпіані та харківського видавництва Vivat «Справа Василя Стуса» стала дуже популярною не завдяки змісту та тексту, а через скандальний суд, у якому фігурує проросійський український політик Віктор Медведчук.

Нардеп Віктор Медведчук, у серпні 2019 року, подав позов до суду з вимогою заборонити продаж книжки «Справа Василя Стуса», через «порушення особистого немайнового права Медведчука» (захист честі, гідності та ділової репутації).

За рішенням Дарницького районного суду Києва заборонено розповсюджувати тираж.

То звідки ж там Медведчук?

Фото: Ліга.нет

Виявляється, він був адвокатом українського поета Василя Стуса у судовому процесі 1980 року. Стус протестував проти цього призначення, але не зміг домогтися заміни захисника. У виступі перед судом Медведчук заявив, що всі злочини підсудного заслуговують покарання. Після цього його часто звинувачували у порушенні адвокатської етики щодо свого підзахисного, хоча сам він свою провину в цьому заперечував.

Недостовірними суд визнав шість із дев’яти фрагментів з книги, водночас заборонено згадувати ім’я Медведчука як персонажа книги без його згоди. Адвокати Вахтанга Кіпіані та видавництва Vivat одразу заявили, що суддя вийшла за межі позовних вимог та ухвалено більше, ніж її просили. Відповідачі оскаржили це рішення суду.

Варто зазначити, що українці обурені: у соцмережах запускали флешмоб #книганалавіпідсудних на підтримку видавців, що також посприяло ажіотажу.

Книга й до цього продавалася чудово, але одразу після завершення суду усі наявні у вільному продажі екземпляри розкупили, попит був величезний за нульової пропозиції, тож видавництво вирішило надрукувати ще 15 тисяч книжок.  Оскільки заборона вступить у дію лише після 30 днів винесеного вироку, видавництво вирішило надрукувати ще одну партію книг.

Але це ще не кінець історії. У видавництві Vivat зазначили, що подаватимуть апеляцію на це рішення. Про це у фейсбуці написала директорка з маркетингу видавництва Катерина Аврамчук.

«Ми прийняли непросте фінансове, але цілком зрозуміле для нас з точки зору моралі рішення йти в Апеляційний суд. Заява буде подана як тільки ми отримаємо повний текст рішення суду», – написала Аврамчук.





Комментарии